Novo poglavje po brexitu: "Velika Britanija se vrača na svetovni oder"

author
P. V.
19. maj 2025. 07:27
>
15:04
Britanski premier keir starmer
Foto: PROFIMEDIA

Britanski premier Keir Starmer je voditelje EU gostil v Londonu, na vrhu, kjer so skoraj desetletje po brexitu razpravljali o vstopu v novo, bolj sodelovalno obdobje. Z Downing Streeta so srečanje označili kot "korak naprej", ki bo prinesel koristi tako za ljudi v Združenem kraljestvu kot v EU. Že v dopoldanskem času sta strani sporočili, da so dosegli 12-letni sporazum o ribištvu, ki evropskim ladjam omogoča dostop do britanskih voda. Nato so sprejeli še niz dogovorov. "Velika Britanija se vrača na svetovni oder," je po vrhu poudaril Starmer ter vrh označil za "prelomen".

Live blog header

22 Entries

pred 2h

Vodja konservativcev o "izdaji ribištva"

Voditeljica konservativcev Kemi Badenoch je že pred novinarsko konferenco von der Leyen, Starmerja in Coste sporočila, da jo je niz podpisanih dogovorov "osupnil". Podrobnosti dogovora so bile namreč razkrite v sporočilu za javnost, ki je bilo objavljeno na vladni strani.

Dogovor je označila za "izdajo ribištva" in dodala, da je premier državo vrnil "na začetek" (ang. back to square one).

"Izstop iz Evropske unije bi morali izkoristiti kot priložnost, ne pa delati korake nazaj," je bila še kritična. Pozdravila je sicer novico o poenostavljenem potovanju za britanske turiste, a ob tem izrazila zaskrbljenost, kaj je Združeno kraljestvo v pogajanjih žrtvovalo.

pred 2h

"Začetek nove ere v medsebojnih odnosih"

"Velika Britanija se vrača na svetovni oder," je na novinarski konferenci dejal britanski premier Keir Starmer. Niz dogovorov je označil za "prelomen" ter dodal, da gre za "začetek nove ere v medsebojnih odnosih" med EU in "neodvisnim Združenim kraljestvom".

Kot je v nadaljevanju še poudaril Starmer, gre za dogovor, kjer sta zmagali obe strani. Kot je dodal, je dogovor dober tudi za britansko jeklarsko industrijo, saj bo Združeno kraljestvo lahko odslej sodelovalo tudi z evropskim obrambnim skladom.

Zagotovil je, da bodo danes sprejeti dogovori ustvarili številna nova delovna mesta ter podprli britanska podjetja. Novinarjem je nato na kratko predstavil "dolg seznam" današnjega izkupička.

Keir Starmer sedi nasproti Antonia Coste in ursule von der leyen
Foto: Kin Cheung/REUTERS

pred 2h

Von der Leyen o "zgodovinskem trenutku"

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je niz sklenjenih dogovorov označila za "zgodovinski trenutek". "Obračamo nov list, začetek novega poglavja v našem edinstvenem odnosu," je dejala in pojasnila, da so pogovori zajemali številne teme.

Še posebej je izpostavila mobilnostno shemo ter ob tem obudila tudi nekaj lastnih spominov. "Obujam spomine na čase, ko sem bila kot študentka v Londonu. Ko kot mlad človek odideš v tujino, se zaljubiš v mesto in državo," je dodala in izrazila zadovoljstvo, da sta se EU in Združeno kraljestvo dogovorila, da bosta omogočila, da bo naslednja generacija lahko znova živela in študirala v državah drug drugega.

pred 2h

Costa: Unija in Združeno kraljestvo sodelovala z roko v roki

Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa se je na skupni novinarski konferenci ob boku britanskega premierja Keira Starmerja in predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen najprej zahvalil za gostoljubje na današnjem vrhu, ki ga je označil za "resnično produktivnega". Kot je poudaril, so pogajanja potekala več mesecev, Unija in Združeno kraljestvo pa sta sodelovala "z roko v roki", da bi "stabilizirala čezatlantsko partnerstvo".

Costa je obe strani opisal kot nosilki globalne stabilnosti in na pravilih utemeljenega svetovnega reda. Omenil je tudi rusko invazijo v Ukrajini ter poudaril potrebo po nadaljnjem pritisku na ruskega predsednika Vladimirja Putina ter pozval k brezpogojni prekinitvi ognja Rusije.

Ob koncu je Costa napovedal še, da naj bi tovrstni vrh potekal vsako leto.

Predsednik Evropskega sveta antonio costa
Foto: PROFIMEDIA

pred 3h

"Nedvomno pomemben dogovor"

"To je nedvomno pomemben dogovor," je v kratki analizi dejal glavni politični dopisnik BBC Henry Zeffaman. "A v nekem smislu Keiru Starmerju pravzaprav koristi, da bi se dogovor ljudem zdel nepomemben in nekontroverzen," je dodal.

Kot je spomnil, bodo teme, ki se jih današnji dogovor dotika, pri mnogih spodbudile občutek nostalgičnega nelagodja, saj gre za koncepte, ki so v zadnjem desetletju močno zaznamovali britansko politiko: od ribiških kvot do fitosanitarnih pregledov.

"Stališče vladnega vrha je, da v javnosti ni več resnega pritiska po ponovnem odpiranju temeljnih vprašanj brexita, kot sta članstvo v enotnem trgu in carinski uniji, a da je poenostavljanje odnosov znotraj teh okvirov zgolj pragmatična zdrava pamet," je še zapisal Zeffman.

pred 3h

Poenostavljena trgovina s hrano in pijačo

Unija in Združeno kraljestvo sta sklenila tudi novo ureditev SPS (ang. sanitary and phytosanitary), tj. predpise, ki urejajo varnost živil in ki naj bi olajšali uvoz in izvoz hrane ter pijače med Otokom in EU. Skladno z dogovorom naj bi se tako omogočil hitrejši pretok blaga, kar je ključnega pomena za hitro pokvarljive izdelke, ob tem pa naj bi se odpravili tudi dolgi birokratski postopki, zaradi katerih so morali tovornjaki na mejah čakati v dolgih vrstah.

Kot še piše na spletni strani britanske vlade, bodo nekateri rutinski pregledi živalskih in rastlinskih proizvodov v celoti odpravljeni, nemoten pretok blaga pa bo tako znova vzpostavljen tudi med Veliko Britanijo in Severno Irsko.

pred 3h

Izboljšave za turiste

V prihodnje naj bi bilo olajšano tudi potovanje britanskih turistov v tujino. Tem naj bi bilo namreč ponovno omogočeno, da se na letališčih v Evropi postavijo tudi v vrste, namenjene državljanom Evropske unije. S tem naj bi odpravili dolge vrste na mejnih kontrolah ter pospešili prehode čez mejo. Ponovno pa naj bi uvedli tudi potne liste za mačke in pse, kar bi pomenilo, da ni več potrebe po izdaji veterinarskih potrdil za vsak posamezni izlet.

Prizor iz nemškega letališča
Foto: PROFIMEDIA

pred 3h

Prosto gibanje za mlade

Združeno kraljestvo in Evropska unija sta napovedala sodelovanje pri oblikovanju nove "sheme izkušenj za mlade" (ang. youth experience scheme), kar pomeni pomemben korak k ponovni vzpostavitvi prostega gibanja za mlade. Shema naj bi bila časovno omejena, število udeležencev v shemi ter njihovo obdobje bivanja pa bosta nadzorovana.

Shema naj bi se zgledovala po že obstoječih dogovorih, ki jih ima Združeno kraljestvo z državami, kot sta Avstralija in Nova Zelandija.

Gre za korak v smeri ponovne povezave generacij, ki so bile med najbolj prizadetimi zaradi brexita – zlasti tistih, ki iščejo mednarodne izkušnje, izobraževanje in poklicne priložnosti v Evropi, piše BBC.

pred 3h

Sklenili pakt o varnosti in obrambi

V okviru dogovora med Združenim kraljestvom in Evropsko unijo je bila danes uradno potrjena vzpostavitev novega varnostnega in obrambnega partnerstva. Po navedbah britanske vlade, ki jih povzema BBC, bo dogovor odprl pot britanski obrambni industriji za sodelovanje v evropskem obrambnem skladu SAFE (ang. Security Action for Europe), katerega vrednost naj bi znašala 150 milijard evrov.

Prav tako naj bi dogovor okrepil sodelovanje pri drugih obrambnih projektih, skupnih raziskavah in razvoju vojaške opreme, pa tudi na področju obveščevalnega sodelovanja in kibernetske varnosti.

Britanska vlada naj bi ob tem poudarila, da bo sodelovanje v SAFE skaldu ustvarilo več tisoč delovnih mest v britanskem obrambnem sektorju ter pomagalo dvigniti konkurenčnost britanskih podjetij v mednarodnem okolju.

pred 4h

Kaj je že znanega?

Poleg že sprejetega 12-letnega dogovora o ribištvu, ki evropskim ribiškim ladjam omogoča dostop do britanskih voda vse do leta 2038, naj bi Združeno kraljestvo v zameno za ribiški dogovor doseglo olajšave pri izvozu hrane v Evropsko unijo. Kot piše BBC, naj bi se zmanjšali pregledi ob prehodu meja, kar naj bi britanskim proizvajalcem omogočilo lažji dostop do evropskega trga.

Na področju varnosti poznavalci pričakujejo, da naj bi bil kot osrednji del današnjega svežnja dogovorov sprejet pakt o varnosti in obrambi – gre za odgovor na spremenjeno geopolitično dogajanje, predvsem po ruski invaziji na Ukrajino ter vrnitvi ameriškega predsednika Donalda Trumpa v Belo hišo.

Sprejet naj bi bil tudi dogovor, ki bi mladim med 18. in 30. letom starosti v okviru sheme mobilnosti za mlade omogočal, da v Združenem kraljestvu bivajo do štiri leta, a podrobnosti končnega dogovora še niso znane.

vrh eu in združeno kraljestvo
Foto: Kin Cheung/REUTERS
Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »